Громадський Оперативний Штаб
(від 23.01.2014)
Починаючи з неділі, події в Україні розвиваються надто швидко, щоб можна було передбачити їх покроковий розвиток.
Фактично за п’ять днів відбулося не лише суттєво підвищення градусу протистояння, а й значний перерозподіл соціальної ваги політичних і громадянських сил.
Тому, передбачаючи, що найближчими днями події будуть розгортатися з не меншою швидкістю, аналітики ГОШ вирішили змоделювати найбільш ймовірний сценарій розвитку подій аж до завершення кризового періоду.
1. Криза, через проходження її найглибшої фази на початку/в середині лютого, прямує до завершення в середині весни 2014 року.
Свідченням виходу із кризи буде:
– формування Уряду Народної довіри, що де-факто стане компромісним урядом, в якому будуть представлені різні політичні сили
– збереження економічного суверенітету, в тому числі за рахунок посилення позицій деяких олігархів
– розпуск Верховної Ради (що фактично не буде працювати з найближчих тижнів) і призначення дати переобрання
2. Окреслюються три етапи кризи: занурення (до початку лютого), перелом (середина лютого) і вихід. Хоча все може відбуватися і швидше за умови злагоджених дій сил спротиву.
Передбачаємо, що ситуація буде дестабілізуватися і погіршуватися протягом 1-2 тижнів. Причиною цього є неспроможність режиму до адекватної оцінки ситуації, відповідно і неспроможність запропонувати вихід із кризи, що погоджував би інтереси сторін або принаймні давав можливість знаходження компромісу.
Один з проявів — фактичне впадання президента в політичну кому (довготривалий ступор, неможливість прийняти рішення), а також фактична ізоляція через дистанціювання від нього колишніх соратників. Така ситуація триватиме до зникнення (втечі) з ситуації трійки-п’ятірки найбільш одіозних представників режиму.
Протягом місяця продовжуватиметься захоплення влади на регіональному рівні. При цьому наростання протестів та реакції буде йти різними швидкостями по різних регіонах. Ключовим моментом будуть невдалі спроби розіграшу кримсько-російської карти та підтримка Одесою і Ужгородом вимог Майдану про зміни системи влади в країні.
В Києві протягом найближчих тижнів посилюватиметься протест, з’являтимуться нові (перш за все партизанські) форми спротиву.
Основним засобом стане двостороннє “полювання за мисливцями”.
Кількість загиблих, на превеликий жаль, може збільшитися, у тому числі за рахунок провокацій з боку режиму, знищення активістів та контр-активістів, нещасних випадків.
Риторика ЄС, США та Росії про невтручання у внутрішні справи України збережеться. Але кількість найманців режиму (як російських технологів, так і силовиків) зростатиме, загрожуючи вийти з-під контролю. Саме перебирання російськими технологами на себе функцій оперативно-тактичного керування режимом й приведе до фактичного усунення Президента від обов’язків.
На противагу цьому відбудеться очищення СБУ від іноземного впливу. Вище керівництво й офіцери армії чітко висловлять свою позицію про невтручання в громадянські процеси, що відбуваються в країні, та відмовиться виконувати вказівки режиму, чим суттєво послабить позицію іноземних агентів.
Ключовим громадянським процесом стане “відвоювання” громадянами затриманих та в’язнів режиму і проявлення серед них нових лідерів. Консолідація спротиву відбуватиметься навколо нових лідерів, при цьому позиції лідерів політичної опозиції як спікерів частково збережуться.
3. Незалежність економіки України вдасться зберегти, перш за все, за рахунок домовленостей між олігархами (як провідними, так і тими, що були фактично усунуті за останні роки від політичного і економічного впливу) та представниками громадянського суспільства і об’єднаної опозиції. Це фактично, збереже від розвалу фінансову систему країни.
4. Відмова деяких регіонів від перерахування зібраних податків (шляхом реформи місцевих систем) в центр; поява “осередків справедливості”; формування напівлегітимного, але прийнятого сторонами виконавчо-законодавчого перехідного органу (Уряд народної довіри), поступове запровадження нового податкового кодексу, посилення позицій олігархів – все це сприятиме початку перехідного періоду і розгортанню широкого громадського руху зі створення Нової Країни
Popularity: 3% [?]