Данута Костура
Після 1990 року, ставши відкритими для західних неурядових організацій, ми дістали змогу ознайомитися з їх досвідом роботи у соціальній та громадській сферах. Серед таких організацій – Інтернаціональний Союз Німеччини (ІВ).
ІВ заснована у 1949 році як незалежна від політичних і релігійних течій організація. Має широку сітку представництв. Некомерційна. У її штаті працюють майже 10 000 співробітників у 700 філіях, які знаходяться у 300 населених пунктах Німеччини.
ІВ – це 40 напрямків діяльності. Організація допомагає безробітним, випускникам шкіл, неблагополучним підліткам, інвалідам, матерям-одиночкам, людям похилого віку, переселенцям, іноземним робітникам тощо.
ІВ – це ціла імперія зі своїми школами, садками, домами для людей похилого віку, готелями, навчальними закладами.
Декілька прикладів.
Щорічно під опікою ІВ 300 тисяч молодих людей отримують одну із 100 професій.
Підліткам, у яких виникли проблеми у сім’ї, надаються гуртожитки, де вони живуть зі своїми однолітками під опікою спеціалістів. Там допомагають закінчити школу, вибрати професію. До важких підлітків застосовується правило: «Виховувати, а не карати».Проводяться тренінги (як для правопорушників, так і для жертв), спортивні та культурні заходи. Такий підхід більш ефективний в порівнянні з перебуванням у тюрмі, особливо для підлітків, засуджених повторно.
Для людей похилого віку Організація пропонує широкий спектр послуг від медичної допомоги до культурних заходів, де враховується, навіть, національність підопічних.
Інвалідам, в залежності від медичних показань, допомагають увійти у світ їх однолітків,в отриманні професії.
Для переселенців існують біля 100 служб з безліччю інтеграційних проектів, серед яких вивчення мови, дискотеки, кафе, спортивні зали.
Підвищення кваліфікації, перекваліфікація – невід’ємний супутник прогресу, теж вагомий сектор у діяльності ІВ. Проводиться у тісній співпраці з підприємствами.
Інтернаціональний Союз відомий за межами своєї країни. Має контакти з більш, ніж 30 країнами світу. Є представництво і у Києві. З 2004 року його очолює Надія Бенюх. У липні пані Бенюх виступила модератором семінару « Розвиток навичок громадських організацій щодо співпраці з місцевими органами влади, проектної діяльності та залучення фінансових ресурсів», який відбувся в Ірпені.
Безпосередніми організаторами семінару були від влади – Світлана Демченко, начальник відділу економіки,інвестицій та зовнішньоекономічних зв’язків та,зокрема, ірпінський осередок громадської організації «Українська Народна Рада».
У семінарі взяли участь більше 40 представників від 10 громадських організацій.
Тема для більшості учасників невідома, як невідома і сама організація. Тому не один раз згадувався інформаційний вакуум, який супроводжує діяльність ІВ в Україні.
У доробку Організації створення центру роботи з вуличними дітьми у 8 регіонах України, центру по роботі з наркозалежними, тощо.
Директор ІВ говорила про те, як громадські організації можуть створювати суспільні проекти. Бо таким питанням, як, скажімо, доцільністю побудови нового садочка краще володіє сама громада, яка стає замовником і своєрідним контролером реалізації проекту.
Говорилось про труднощі, з якими стикається Організація, впроваджуючи черговий проект. Зокрема, через пасивність влади,її схильність до корупції. Урядовців возять у Німеччину, діляться з ними досвідом, але віддачі, як правило, не бачать. З поїздки вони , в основному, виносять хіба що свої особисті враження. Ентузіазм окремих осіб гаситься байдужістю чи неприйняттям іншими. Важко щось робити у владному середовищі, де панує настрій тимчасовості.
Тим не менше, все ж вдається довести деякі проекти до завершення. Наводився ,як приклад, проект, де на базі одного із київських училищ навчалися разом зі здоровими молодими людьми інваліди. Зараз всі вони створюють у своєму районі конкуренцію з надання 8 видів послуг населенню. Їх сервіс мобільний, добросовісний, з нижчими розцінками.
Діяльність зарубіжних неурядових організацій в Україні – це цілий пласт добрих справ, які не знаходять відгуку перш за все у владних коридорах. Звідси – інформаційний вакуум. Нам в Україні не вистарчає знань про європейське життя. Побут, взаємостосунки між людьми, особливості навчання у школах, відношення до своїх громадянських обов’язків – є стільки невідомих речей, цікавих простому українцю. Думається, що західним організаціям на кшталт ІВ, добре було б заповнювати наше незнання європейського життя, видаючи бюлетені. Їх можна було б видавати у співпраці з місцевими громадськими структурами , які зарекомендували себе позитивно і дієво. Можливо, така інформація допомогла б швидше змінити наш особливий менталітет, який, у великій мірі, є гальмом на шляху до інтеграції у європейський простір.
Данута Костура
Popularity: 3% [?]