Данута КОСТУРА
Ворзельські дерева активно продукують чисте повітря. Саме через чисте повітря тут було розміщено так багато оздоровчих закладів. Разом з таким «бонусом» мешканці отримують і клопіт – кудись треба дівати листя зі своїх дворів. Більшість громадян ставиться відповідально до проблеми – компостує чи вивозить. Інші йдуть найлегшим шляхом – спалюють.
Чим небезпечний дим
Листя вбирає у себе шкідливі викиди з атмосфери. При його спалюванні в аерозольний стан переходять усі шкідливі речовини. Тліюче вологе листя теж дуже небезпечне, бо вивільнює речовини, які сприяють виникненню ракових клітин.
Особливо небезпечним є спалювання разом з листям пластику. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук.
У лісистій місцевості людина дихає на повні груди. При потраплянні в органи дихання ( поверхня альвеол людини складає близько 100 квадратних метрів), мікроскопічні часточки можуть досягати найглибших ділянок легень і залишатися там надовго. Дим особливо небезпечний для людей, схильних до алергії, респіраторних захворювань, хворих на астму, хронічний бронхіт.
Чадний газ блокує доставку кисню до тканин організму. Серце починає працювати з більшим навантаженням , виникає небезпека загострення кардіо захворювань.
Слід звернути увагу мешканців на те, що сухі гілки та дерева не виділяють при горінні їдкого, густого, отруйного диму.
Як позбутися листя
Найпростіший спосіб – компостування.
Якщо є листя, значить є десь на задвірках садиби і місце, де його можна складувати. Для цього можна викопати яму, чи обгородити, чи просто зносити листя, кидаючи періодично кілька лопат землі. Через пів року у вас буде чудове органічне добриво.
У магазинах продаються біопрепарати, які значно швидше перетворюють листя у компост, знищуючи заодно і запах, якщо до листя додавалися харчові відходи.
Але бувають випадки, коли мешканці не можуть або не хочуть займатися компостуванням. Тоді вони можуть скористатися пропозицією від Екологічного підприємства «Рада», яке пропонує придбати у них спеціальні мішки, об’ємом 2 кубічних метри. Вартість такого мішка 100 грн . Ще 100 грн обходиться вивіз.
Звертатися: 97 162; 063 233 64 33
Нагадаємо, що з 2004 року діє Закон про заборону самовільного спалення листя, побутових відходів. При його порушенні на громадян накладається штраф від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів, а на посадовців від 50 до 70 мінімумів.
Данута КОСТУРА
Popularity: 2% [?]