Оздоровниці Ворзеля: санаторій “Україна”

Данута КОСТУРА

журнал ” Пульсар Приірпіння”, грудень 2012 р

З УКРАЇНИ – В «УКРАЇНУ»

САНАТОРІЙ, ЯКИЙ ВІДКРИВАЄ ВОРЗЕЛЬ

Продовжуючи тему про місцеві санаторії, їхню життєздатність, умови перебування і рівень обслуговування відпочиваючих, розповімо про один із найвідоміших ворзельських санаторіїв – «Україна».

У пік своєї популярності, що припав на 70-ті роки минулого століття, Ворзель як курортне місто нараховував 28 оздоровниць. Населення Ворзеля тоді збільшувалося в декілька разів ще й за рахунок «диких» відпочивальників, які винаймали квартири у місцевих жителів. Унікальне повітря, близькість до столиці, якісне обслуговування в санаторіях робили Ворзель одним із найпрестижніших курортів України.

Зараз тут функціонують 4 заклади для дорослих – санаторій «Україна», «Лікарня відновлювального лікування військово-медичного управління СБУ», «Ворзель», «Перемога». На жаль, санаторій «Зірка» вже давно не приймає відпочивальників. Усі оздоровниці залежать від спроможності держави у різних формах заповнювати санаторні місця. Оскільки рік на рік не приходиться, то часто санаторії працюють тільки влітку і то – далеко не на повну потужність.

Санаторій «Україна» – найуспішніший у Ворзелі серед оздоровчих закладів.

Відкритий перед війною як будинок відпочинку Центрального комітету союзу працівників трикотажної промисловості, у 1946 році був перепрофільований на кардіологічний санаторій ВЦСПС. У 50-60-х роках на його території було збудовано два спальних корпуси. Будинок, у якому розташовані актова зала і їдальня, став окрасою і візитівкою санаторію. Саме його облюбували для зйомок своїх фільмів кінематографісти.

У 70-ті «Україна» продовжувала розростатися новими корпусами за рахунок реорганізації інших санаторіїв.

Нині заклад належить до системи Укрпрофоздоровниці. Щороку тут оздоровлюються близько 6000 осіб. Близько 80% із них відновлюють здоров’я за кошти Фонду соціального страхування. Інші – за власний рахунок. Налічує санаторій 362 ліжка у 4-х спальних корпусах з 2-місними кімнатами і кімнатами класу «Люкс», із потужним бальнеологічним відділенням, сучасною діагностичною базою. Є дві їдальні із замовною системою харчування на 550 місць, працює бювет із водою «Збручанська» Сатинського родовища.

У санаторії – 220 співробітників. Із них – 23 лікарі. Вартість путівки – 250 грн. за добу, у реабілітаційному відділенні – 300.

«Україна» спеціалізується на лікуванні кардіологічних хворих. Є й реабілітаційне відділення для хворих, які перенесли інфаркт міокарда та операції на серці. Упродовж 24 днів тут допомагають пацієнту відновити руховий режим, пройти фізичну і психологічну адаптацію.

Відновлюють в «Україні» здоров’я також і громадяни із захворюваннями загального профілю.

Для дітей із захворюваннями органів дихання, серцево-судинної системи також працює реабілітаційне відділення. Направляється малеча на відновлювальне лікування в супроводі батьків Інститутом педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України. Відділення розраховане на 134 ліжка. Відновлюють в «Україні» здоров’я також і громадяни із захворюваннями загального профілю.

Зустрічаються в санаторії відпочиваючі з багатьох міст нашої держави, а також із Росії, Ізраїлю, Німеччини, США, Азербайджану. Дехто, відкривши для себе цю оздоровницю, приїжджає сюди знову і знову.

Спілкуючись із людьми, які відпочивають в «Україні», приємно чути переважно позитивні відгуки. Для молоді з одного із Дніпродзержинських заводів ворзельський санаторій став приємним відкриттям. Такої ж думки й жінки з Донецької області. Дві киянки перенесли операцію на серці декілька років тому. Цього року придбали путівки на 2 тижні. Вони теж захоплені і ввічливим персоналом, і тим комплексом послуг, які ввійшли у ціну путівки і комфортними, чистими номерами, і якісними різноманітними стравами. Книга пропозицій рясніє подяками.

До «України» належать ще 2 спальних корпуси, які розташовані за 300 метрів від головного корпусу. Вони дещо скромніші у порівнянні з центральними. У цих корпусах знаходяться переважно діти. До послуг відпочивальників з віддалених корпусів – санаторний мікроавтобус, який доставляє їх на процедури. Ним в основному користуються люди старшого віку. Діти з батьками долають шлях самостійно, але з осторогою – дорогою швидко мчать машини, не зважаючи на жодні правила та елементарну обережність. Цей суттєвий мінус можна легко усунути, відновивши знищені «лежачі поліцейські» на одному із перехресть і встановивши на другому. В останньому випадку – це ще й профілактика численних аварій, які тут, на жаль, трапляються. Але для цього потрібна хоча б мінімальна увага місцевої влади, яка, як ніхто інший, повинна розуміти, що успішні ворзельські санаторії – це обличчя Ворзеля, його слава і суттєва складова благополуччя. Тому треба дбати не лише про безпеку відпочиваючих, а й створення відповідного курортного середовища, котре, як ми бачимо, закінчується відразу за територією оздоровниць: захаращені сміттям та поваленими деревами чагарники, що могли б бути чудовими лісо-парковими зонами і добрим спогадом для багатьох гостей.

Як і всі інші, санаторій «Україна» переніс за останні десятиліття декілька помітних криз. Але вижив. Відремонтовано корпуси на центральній території, розпочато ремонт у двох інших корпусах. А ошатна актова зала – гордість не тільки санаторію, але й усього Ворзеля, оскільки стала головною сценою для започаткованих у місті Всеукраїнських пісенних фестивалів.

Потрапляючи на територію «України», бачиш, із яким задоволенням прогулюються відпочивальники затишними алеями, і вкотре відмічаєш: яка це потужна сила – цілюща природа Ворзеля! Саме селище – ніби велетенський санаторний комплекс. Треба лише вміти його зберегти і розвивати збережене.

Данута Костура

no images were found

Popularity: 17% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code