Влада і громада

Ніна Костенко

Регіональний Форум громадських об’єднань, який пройшов в Ірпені за ініціативи Фонду розвитку Ірпеня і у якому взяло участь більше 40 представників різних громадських об’єднань з Приірпіння, а також з Києва, показав, що влада тільки тоді буде задовольняти потреби кожної людини, діяти в її інтересах, коли сама громада буде брати участь у прийнятті рішень разом з владою та безпосередньо формувати цю владу. Третього не дано.

Фонд розвитку Ірпеня,— нове громадське об’єднання, що ставить за мету об’єднати зусилля влади і громади задля вирішення нагальних проблем останньої,  а також залучення необхідних коштів для впровадження соціальних проектів. Як бачимо, ідея створення Фонду розвитку  Ірпеня – дуже благородна і вкрай потрібна справа і її суть зрозуміла багатьом: громадяни  можуть звернутися зі своїми проблемами  до фонду та отримати фінансову підтримку під конкретну  справу. А це саме те, чого  потребують найбільше сьогодні люди. Насамперед, підтримка у вирішенні нагальних проблем часто – густо так і залишається доброю ідеєю, бо реалізувати її не вдається через брак коштів. Більшість територіальних громад не мають ані потужних донорів, ані великих бюджетів.Прибуткові підприємства у цих громадах часто відсутні або не мають досить вільних коштів, а через це й власні доходи місцевого бюджету є недостатніми. Щодо державних субсидій, то вони радше спрямовані на забезпечення мінімальних соціальних стандартів, ніж конкретних пріоритетів розвитку окремих громад. Отже, «бюджети розвитку» в громадах часто мізерні і фактично не виконують своєї основної функції.

Лідери громади, єднайтеся!

Тому представники громадських організацій ідею Фонду розвитку Ірпеня підтримали, як то кажуть, всією душею. Протягом багатьох годин вони були активними в обговоренні проблем, виступали з доповідями, дискутували, планували та практикували у навчанні з підготовки проектних пропозицій. Форум справді був цікавим для всіх учасників – представників ГО, окрім…  власне самої влади. Влада, яка зіславшись на занятість у іншому важливому заході, швидко з Форуму пішла.  У неї, бачте,  справи, справи… А ви, мовляв,  попрактикуйтеся… Справді, для чого владі громадська ініціатива? У влади свої плани. 

Якщо владі ініціатива громадян не важлива, то на яку практичну користь можуть розраховувати громадяни, якщо в їхньому місті є Фонд розвитку ?

Керівник  Фонду розвитку Ірпеня  Анастасія  ПОПСУЙговорить про те,що вже стало очевидним: необхідно виходити на новий рівень громадської активності, не шукати «поганих», «винних» чи «тих, хто заважає працювати». Треба діяти та співпрацювати. Як показує досвід наших західних сусідів, а також і той досвід, який отримали ФРГ в інших містах України , спільні ресурси, ідеї та дії роблять неймовірні речі. Змінюється ставлення до громади, міста, благодійності та благодійників. Створюється відчуття причетності до добрих справ. І такі системні зміни позитивно вплинуть на наступні покоління. А це найголовніше.

І я з нею погоджуюся на всі 100 відсотків. Власне, чого я боюсь, що хороша і благородна мета, яку переслідує Фонд розвитку Ірпеня, залишиться нереалізованою через  байдужість влади та пасивність самої громади. Справді, сьогодні гарних ініціатив щодо розбудови та покращення життя – немало, та, на  жаль, більшість громадян  якраз і не усвідомлює себе «територіальною громадою», яка за великим рахунком  створює за рахунок сплачених нею податків місцевий бюджет, призначений для задоволення спільних потреб її членів. Громада, а не влада,  є розпорядником цих  коштів. Більшість з нас не вважає себе власником корпоративної власності – комунального майна, тому байдуже ставляться до розбитих дверей власного під’їзду, ліфту чи занедбаних місць відпочинку. Ніхто при цьому не замислюється, що на ремонт пошкодженого майна треба заплатити свої зароблені кошти зі своєї  ж кишені. Тож, може досить ідеалізувати  владу і вимагати від неї кращого життя.? Влада ніколи не зможе прожити наше з вами життя  і зробити його щасливим, бо  у неї зовсім  інші функції, які полягають у створенні умов для покращення життя громади, яка її обрала. Влада повинна працювати на благо громади. Або мусить піти геть.

Ірпінь – місто, яке має проблемне сьогодні, але таке бажане завтра. Звісно, що ми з оптимізмом дивимося у майбутнє. Проте давайте бути реалістами. Експерти стверджують, що становлення фонду громади — тривалий процес. За сприятливих умов розвитку суспільства інституційна та фінансова стабільність досягається за 20—30 років. Так було в Європі. Так, напевне, буде і в нас. В усякому разі, я на це сподіваюся. Важливо, що такі Фонди розвитку громад  вже діють в Україні й створюються нові,  як – от в Ірпені, закладається фундамент благодійництва. Отож, чекаємо, ні, — працюємо ще років десь так …надцять до кращого майбутнього.

 

ДОВІДКОВО.Ідея створення Фонду розвитку Ірпеня, до речі, реалізувалася завдяки вивченню  багаторічного досвіду та напрацювань Фондіврозвиткугромади  (ФРГ) у багатьохмістечкахУкраїни. За 100 роківіснування ( перший фонд бувстворений у 1914 році в Клівленді, штат Огайо, за підтримки Джона Д. Рокфеллера) ФРГ мають чимало дієвих програм і реалізованих проектів. Зараздоситьпотужна система таких структур діє у всьомусвіті.

 

 

 

Popularity: 1% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code