Степан Бандера

Постать, яку одні вважають  прапором у виборюванні нашої незалежності, інші і досі сприймають  крізь призму стереотипів та міфів радянської пропаганди.
Щоб краще зрозуміти цю постать, мабуть, треба почати із його сім’ї, яка постраждала як від польської, так і від німецької та  радянської влад.
Степан Бандера ( слово «бандера» означає прапор) народився 1 січня 1909 р. в с. Угринів на Івано-Франківщині у сім’ї греко-католицького священника. Ріс у домі, де панував український патріотичний дух. Батько – Андрій Бандера брав активну участь у відродженні Української Держави в 1918-20-х роках, був обраний депутатом парламенту Західно-Української Народної республіки. У 1941 році розстріляний у Києві. У протоколах допиту зафіксовані  його слова: « За своїми поглядами я український націоналіст, але не шовініст. Єдиноправильним державним устроєм для українців вважаю єдину, соборну і незалежну Україну».

Троє братів Степана Бандери загинули. Василь закінчив факультет філософії Львівського університету. Був активним діячем ОУН. Сидів у польській тюрмі. Звільнений у 1939році.  Олександр захистив в Італії дисертацію з економіки, одружився з донькою графа Чіано – міністра закордонних справ Італії. Але вернувся в Україну. Боротися. Були  заарештовані німцями і закатовані в Освенціумі влітку 1942 р. Брат Богдан розстріляний німцями у 1942 р.у Херсоні, куди був направлений для підпільної роботи.

Три сестри відбули заслання. Марту і Оксану у 1941р.( арештували разом з батьком) відправили на вічне поселення в  Красноярський край. Сестра  Володимира у 1946р. дістала 10 років таборів.( Її 5-х дітей розібрали родичі, найменшому тоді ще не було року). У 1953 р. сестер привезли у Москву і запропонували виступити з публічним осудженням брата. Відмовились. Знову були повернуті на заслання.

І коротко про самого Степана Бандеру.

Навчався у Львівському політехнічному інституті, але не закінчив через політичну діяльність. В українському визвольному русі брав участь з юнацьких років. У 1928 році стає членом Української воєнної організації (УВО), а у 1929 р.  членом ОУН(Організація українських націоналістів).

З 1920 р. – часу захоплення Польщею Галичини, українці не признавали законність польської влади над собою, чинячи опір у різних формах. У відповідь влада провела «пацифікацію» (умиротворення) – репресивну акцію проти незгідних. Її натхненником був Б. Пєрацький – міністр внутрішніх справ. У 1934  члени ОУН організували на нього замах. У теракті разом з ще 11 оунівцями брав участь і С. Бандера. Арешт. Смертна кара була замінена довічним ув’язненням. Вийшов з польської тюрми на початку війни.

Невдовзі очолив радикальну фракцію в ОУН – ОУН( р) революційну.

30 червня 1941 р. у Львові, при підтримці українського батальйону «Нахтігаль», був проголошений « Акт відродження української держави» і створений уряд на чолі з Ярославом Стецьком. Водночас загони оунівців формували українські органи  місцевого самоврядування. Проіснувала проголошена держава 15 днів. Її організатори опинилися у тюрмах.

5 липня Бандеру заарештовують у Кракові. Тюрма,  концтабір Заксенхаузен. Звільнений у 1944р. Після табору розбудовував ОУН за кордоном.

15 жовтня 1959 р. у Мюнхені був вбитий агентом КГБ.

Зараз ми розбираємось із своєю власною історією. Один погляд на події, постаті  знаємо впродовж десятиліть, до другого потиху підходимо.

19 02 10

Данута Костура

Popularity: 2% [?]

6 коментарів до "Степан Бандера"

  1. Блин. Среди галичан всегда находились враги украинского народа. Бендера не первый, увы, и не последний. Просто не всех повесить получилось, кого и с лестницы сбросить пришлось.
    Но, конец один и заслуженный.

    • Сашку, а чому кожен твій пост починається однаково
      “БЛІН”? Це ознака вищої московської культури, чи приклад нам, простим людцям, як слід мовити “культурно”?

  2. Сашку, пишучи дурниці, підписуйся псевдом. Ти як-не-як Голова ІКТ ім. Д. Паламарчука, який був таки в працівником штабу УГВР і не повішений, але тільки посаджений надовго. Тож твій пасаж образливий для нього, і для мене, як його сина, народженого, сам знаєш де й чому.
    і, до речі, перли типу “!националисты – злейшие враги Украинского народа” дуже попахують ВПШ. Ти що, там заочно освіту отримував чи, може, такий уже запеклий комсюк, що аж до кісток поприставало комуністично-московське лайно?

    • Блин. Я всегда, если только позволяет движок сайта, подписываюсь полным именем, а не прячусь под никами.
      С ИКТ. ИКТ, как культурологическое общество, носит имя, не побоюсь сказать, выдающегося украинского поэта и переводчика.
      Это первое.
      Второе, (не понял, в натуре), что за разводы? Данная статья кому посвящена? Поэту и переводчику Д.Х. Паламарчуку (в статье о нем ни одного слова), или фашистскому прихвостню (решения Нюрнберга никто не отменял), одному из организаторов геноцида восточных поляков и т.д, и т.п. Степану Бандере?
      Давайте придерживаться темы и, по теме базланить.
      ЗЫ: на сайте ИКТ им. Д.Х. Палпмарчука “Ирпенская буквица” (я понимаю, легче тиснуть заметки черте о ком, полагаясь на инетовские сплетни, чем оригинальные статьи о конкретных людях) опубликована качественная работа “Ні, не загинеш ти безслідно в німім безславії своїм…” Передмова Леоніда Череватенко до збірки Дмитра Паламарчука “Подзвіння”. http://ikt.at.ua/load/stranica_avtora/d_kh_palamarchuk/d_kh_palamarchuk_biografichni_narisi/37-1-0-276. В этом же разделе читатели смогу познакомиться с поэзией Дмитра Хомыча интинского периода.
      Приятного чтения (особо касается т.н. “сектора культуры” УНРП). А.Е.

  3. Меня удивляют всегда слова “решения Нюрнберга никто не отменял” колабрационисты и т.п. Я не отрицаю преступности нацистов, но при ближайшем рассмотрении, это процес где “волки волков судили” Да и на этом процесе так никто БандеровцеВ в пособничестве немцам не обвинил. Прочитайте приговор осужденным на процессе полностью)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code