Данута КОСТУРА

У київській книгарні «Сенс» на Хрещатику діє виставка «Дванадцять Птахів та інші зникаючі істоти» американського художника українського походження Якова Гніздовського. Його твори зберігаються у багатьох знакових музеях світу. “Зимовий пейзаж” і “Соняшник” прикрашали кабінет президента Джона Ф. Кеннеді в Білому домі.

Виставка приурочена до 110- річчя від дня народження художника. У її відкритті взяли участь мистецька галерея «Shum», культурна інституція «Між Вухами», книгарня «Сенс» та родина Якова Гніздовського.

На виставці представлені близько 90 графічних робіт, які присвячені, в основному, птахам, рослинам, тваринам.

Супроводжує виставку документальна стрічка «Вівці з дерева» , у якій можна прослідкувати весь процес творення деревориту – від ескізу двох баранів, які впираються рогами, до різьблення цієї гравюри.

Стрічку зняв Славко Новицький у 1970 році в Нью-Йорку.

Птахи чи вівці художника добрі і кумедні. І це неспроста. Один з львівських товаришів Якова Гніздовського згадував, що Яків був завжди «усміхнений, визначався непересічною інтелігентністю, мав вроджене почуття гумору і у всьому міг вбачати якусь комічну сторінку. Потім ці предмети знаходили свій вираз у його творчості».

Є тут і мальовані картини. Здавалося б, головка капусти. Але ж яка капуста!
Роботи Якова Гніздовського вражають своєю витонченістю. Вони не відпускають відвідувачів. Хочеться роздивлятися ці шедеври не один раз. І вкотре дивуватися людській фантазії, терпінню і майстерності. Художник працював у надзвичайно складній техніці дереворізу, надихаючись творчістю Альбрехта Дюрера.
На виставці багато молоді – усміхненої і захопленої. Багато відвідувачів залишають свої враження від побаченого у книзі відгуків.

Експонується багато світлин з життєвого шляху Якова Гніздовського.
Виставка триватиме до 2 березня 2025 року на другому поверсі книгарні «Сенс», Хрещатик, 34. Вхід вільний.
Коротко про Якова Гніздовського

Народився 27 січня 1915 року в селі Пилипче на Тернопільщині у сім’ї диякона. Батьки виховували шестеро дітей. Яків був наймолодшим.
Початкову школу закінчив у рідному селі, потім навчався у гімназії в Чорткові. Невдовзі покинув – польська влада звинуватила його у приналежності до молодіжної організації «Юність», якою керувала ОУН. На суді обвинувачення зняли – Яків робив дуже чіткі замальовки присутніх у залі. Адвокат використав це як аргумент – не може винувата людина так спокійно і детально малювати під час суду.

Невдовзі починає навчатися у Львівській духовній семінарії. Згодом продовжив у школі прикладного мистецтва. Занурюється у мистецьке життя, вступає до молодіжного крила Асоціації незалежних українських митців (АНУМ). Карикатурист Едвард Козак залучає його до ілюстрування львівської газети “Новий час” і журналу “Комар”.
Митрополит Андрей Шептицький надав Гніздовському стипендію для навчання у Варшавській академії мистецтв. Але почалася Друга світова війна і Яків Гніздовський продовжив свої студії у Загребі. З 1944 по 1949 р. перебував у таборі для переміщених осіб поблизу Мюнхена.
У 1949 році опиняється у США.
Спочатку оселився в штаті Міннесота, де отримав посаду дизайнера в рекламній фірмі. В 1950 році студентська робота Гніздовського потрапляє на виставку графіки в Міннеапольському інституті мистецтв і отримує відзнаку.

Невдовзі переїхав у Нью-Йорк. Не знаючи добре мови, не маючи коштів для оплати натурникам почав зображати на гравюрах те, що було для нього доступним – рослини і тварини.

З часом саме вони, особливо вівці, принесли йому світове визнання.

У 1954 році відбулася перша персональна виставка Гніздовського у США.
У 1956 -1958 роках живе у Парижі. За цей час відбулося три персональні виставки. У Парижі одружився з донькою українських емігрантів Стефанією Кузан.

Після 1960 року Яків Гніздовський здобуває міжнародне визнання. Його роботи експонуються у Великій Британії, Західній Німеччині, Близькому Сході. У 1975 році персональну виставку Гніздовського в Токіо відвідує син японського імператора Хірохіто. Усі його роботи викупила найбільша місцева галерея «Йосейдо».

Твори Якова Гніздовського зберігаються в Національному музеї американського мистецтва, Addison Gallery, Музеї образотворчого мистецтва в Бостоні, Музеї модерного мистецтва у Більбао, Картинній галереї Вінніпега, колекції Білого Дому.
Також представлені у приватних колекціях і музеях, таких як Бостонський музей, Філадельфійський музей, бібліотека Конгресу, Університет Делавера, Університет Вашингтона, Інститут Батлера, фонд Вудварда, колекція Нельсона Рокфеллера.
Яків Гніздовський помер 8 листопада 1985 року у Нью-Йорку , був похований у колумбарії Собору Іоанна Богослова.

5 листопада 2005 року перепохований на Личаківському цвинтарі у Львові.
У 1990 році вдова Стефанія Гніздовська передала кілька десятків робіт музеям Києва, Львова, Тернополя, Івано-Франківська та Чернівців. У рідному селі Якова Гніздовського в школі діє його музей, де зберігаються графічні твори, оригінальні фото та особисті речі.

У 2015 році з нагоди 100-річчя з дня народження Якова Гніздовського Національний художній музей України відкрив виставку, присвячену « одному з наймайстерніших графіків світу, твори якого відносять до найцінніших і найбільш оригінальних звершень американського графічного мистецтва».

Данута КОСТУРА
Popularity: unranked [?]